logo

I-NORMAL DEĞİŞİKLİKLER

Her hanımın meme yapısı farklıdır, hormonlara (yumurtalık hormonları, değişik oranda stres, kilo, bazı ilaçlar vb) verdiği cevap farklıdır. Bu nedenle bazı hanımlarda meme yapısı aşırı yoğun, dokudan zengin iken (muayenede ele kitle şeklinde meme dokuları gelirken), bazı hanımlarda son derece yumuşak ve hiç doku yokmuş gibi olabilir.
Meme dokusu dediğimiz yapılar kanallardan oluşan adetlerle yoğunlaşıp gerilen ve sonrasında inen hormonlardan etkilenen dokulardır. HER HANIMDA BU DEĞİŞİM FARKLI HİSSEDİLEBİLİR. Adetlerin normal olduğu durumlarda dahi çocuklarımızın sınavları yada ailedeki üzüntüler- hastalıklar meme dokularının etkilenmesine, gerilmesine, nodüler hale gelmesine yol açabilir. Bunlar fizyolojik değişikliklerdir.
Ne zaman doktora gideceğiz? Yeni otaya çıkan bir nodülarite- farklılık varsa!
Bunu nasıl anlayabiliriz? Her ay adet sonrası bir kez mememizi muayene edersek.
Ben anlayamıyorum, yada tedirgin oluyorum diyen hanımlar için, onları mutlaka kendinizi muayene edin diye zorlamaya huzursuz etmeye gerek görmüyorum, belli aralıklarla Dr muayenesine giderek bu sorunu aşabileceklerini söylüyorum.

Normal değişiklikler hangi şikayetleri yapabilir?
Meme ağrısı – kanalların gerilmesinden olur (çoğunlukla hormonal nedenler ve stres
ile ilişkilidir, çok nadiren meme tümörü habercisi olabilir)

Meme Başı Akıntısı: Her iki meme başından, sıkmakla gelen, sarı-yeşil renkli
akıntılar hormonal değişimden dolayı meydana gelir

Ağrılı kitleler: Adet öncesi ortaya çıkan- adet sonrası geriliyen ağrılı kitleler fibrokistik meme adacığı olarak adlandırılabilir. BURDA ÖNEMLİ OLAN YANLIŞLIKLA BİRŞEY YOK DEYİP ZAMAN GEÇİRMEKTİR, adet sonrası gerilemeyen kitle durumlarında meme hastalıkları ile uğraşan bir cerraha başvurmak gerekir.

Fibrokistik meme değişikliği :

Ergenliğe giren hanımlarda hormonal etkilerle pek çok kadında kanallar içinde sıvılar toplanır ve fibrokist denilen değişik büyüklükte kistleri içeren kitle şeklinde kendini belli eden meme dokusu oluşur. Kendisini ağrı ile belli eder. Kişi periyodik olarak ağrı yaşar ve ağrı her iki memede veya tek memede olabilir . Bazen elle muayene sırasında kişi kendisi fark eder. Meme bulunan fibrokistler bazen meme başından akıntıya neden olmaktadır. Akıntı rengi sarıya da yeşil olur. Ele gelen kitlevari meme dokularının deneyimli ellerde kaliteli görüntü yöntemleri (ultrason / mamografi bazen MR) ile incelenmesi gerekir. Fibrokistik adacık tanısı alan dokular kanser riskini arttırmaz. Rutin, yaşa uygun takip gerektirir.

Fizyolojik meme başı akıntısı:

Fizyolojik bir olay sonucu oluşan, çoğunlukla sarı ve yeşil renkte olan akıntılardır. Yoğun stres, beslenme, uyku problemleri, meme başının aşırı uyarılması, gebelik ve emzirme dönemlerinde görülür. Sıkmakla gelen ağrılar sıklıkla bu çeşittir.

Galaktore:

Hamilelik ve emzirme dönemi dışında göğüsten süte benzeyen akıntının gelmesidir. Galaktoreye neden olan birkaç madde bulunmaktadır. Tedavi süreci galaktore nedeni bulup prolaktin hormonunu normal seviyeye çekmektir.

• Meme başının çok sık uyarılması göğüsten akıntıya neden olmaktadır.
• Bazı ilaçların yan etkileri
• Hipofiz adenomları, hiperprolaktinemi: vücutta süt salınımına neden olan hormon prolaktin hormonudur. Prolaktin hormonu beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Hipofizde oluşan bir kitle bazen bu hormonun çalışmasını bozar bu da göğüsten süte benzeyen bir akıntı gelmesine neden olabilir.

Duktal Ektazi:

Memede bulunan süt kanallarındaki genişlemeye bağlı olarak oluşan akıntılardır. Akıntı çoğunlukla iki taraflıdır. Akıntının rengi değişkendir; sarı, yeşil, beyaz, kahverengi olabilir. Daha önce gebelik süreci ve emzirme dönemi geçirmiş kadınlarda daha sık görülür. Hastalık belirtisi değildir.

Meme Ağrısı (Mastalji):

Meme ağrısı şikayeti kadınlarda oldukça sık görülmektedir. Her kadın zaman zaman bu şikayetten yakınır. İki tip meme ağrısı çeşidi vardır.

Periyodik aralıklarla oluşan meme ağrısı (Siklik Mastalji): Bu durumda meme ağrısı periyodik olarak yaşanır. Kadınlardaki menstruasyon dönemi ile ilişkilidir. Ağrı genellikle kadının yumurtlama döneminde başlar, menstruasyon başladığı zaman ise azalma gösterir. Ağrı değişiklik gösterir. Kişi bazen hafif ağrılarla bu dönemi geçiştirir, bazen ise kıyafet giyemeyeceği kadar hassas

olur. Bu durumun nedeni kadınlarda mestruasyon dönemi boyunca salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarındaki artıştır. Hormon seviyesindeki bu artış meme kanallarının ve süt bezlerinin şişmesine neden olur ve su tutar. Bu da memede hassasiyet ve ağrıya neden olur. Kişideki stres seviyesi de ciddi ağrılara yol açabilir.

Devamlı oluşan meme ağrısı (Non-siklik Mastalji): Sürekli olan meme ağrısı nadir olarak görülür. Mestruasyon dönemi ile ağrı da değişiklik olmaz. Ağrı ve hassasiyet genellikle tek memede ve memenin bir bölümünde ifade edilir. Bu tip ağrılarının oluşmasında memeye alınan bir darbe, memede oluşan bir enfeksiyon, romatizmal ağrılar, boyun fıtıkları neden olabilirler.

Periduktal Mastit: Memede bulunan süt kanallarının iltihaplanmasıdır. Akıntı değişik renklerde olabilir ve yoğundur. Meme başı çevresinde ağrılı kızarıklık oluşturur.